نکاتی درباره تکنولوژی روز دنیا و کپی رایتینگ

 

«تکنولوژی روز دنیا»

این عبارت را حتما در جملات بسیار زیادی دیده‌اید و شنیده‌اید. یکی از باکلاس‌ترین جملاتی است که نویسندگان تیزرهای تبلیغاتی و کپی‌رایترها زیاد از آن استفاده می‌کنند.

محصول و برند و صنعت هم اصلا مسئله مهمی نیست، این جمله برای همه آن‌ها کاربرد دارد.

اما سوالی که همیشه بعد از دیدن این جمله ذهن من را درگیر می‌کند و حتما هم مخاطبان مدنظر را نیز درگیر می‌کند این است:

منظور از تکنولوژی روز دقیقا چیست؟

منظور از دنیا دقیقا کجاست؟

مثلا گفته می‌شود که این آبمیوه با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است، خوب الان این آبمیوه با رقیب دیگرش که تکنولوژی روز  دنیا در ساخت آن به کار نرفته چه تفاوتی دارد؟

سوال کلیدی اینجاست؛ منظور از دنیا دقیقا کجاست؟ رسیدن به مفهوم روز دنیا نیز تابع پاسخ به همین سوال است.

خب پاکستان و افغانستان و یمن هم بخشی از دنیا حساب می‌شوند، فرانسه و آلمان و کره و ژاپن و آمریکا هم دنیا حساب می‌شوند.

حالا دقیقا منظور از دنیا کجاست؟ حال وقتی که فهمیدیم دنیا کجاست می‌توانیم ببینیم که تکنولوژی روز آن چیست. ممکن است تکنولوژی روز کشور ما تکنولوژی دیروز کشور دیگری باشد و یا بالعکس.

پس الزاما تکنولوژی روز دنیا به معنای مثبت و پرفایده‌ نیست که از آن مانند نقل و نبات در متن‌های تبلیغاتی خود استفاده کنیم. برای درک بهتر این حرف من می‌توانید هم‌اکنون گوشی‌های موبایل glx را تصور کنید که با تکنولوژی روز دنیا ساخته می‌شوند یا اینکه تولید هندوانه ما در صنعت کشاورزی، کاملا مبتنی بر تکنولوژی روز دنیا است.

در اینجا اگر حرف از تولید تریاک بزنیم، می‌توانیم از تکنولوژی روز افغانستان نام ببریم؛ اما بیاییم از تکنولوژی روز صنعت آموزش در افغانستان صحبت کنیم؛ خب نتیجه مشخص است.

امروز داشتم تعجب می‌کردم از سطحی بودن متن‌ها و محتوای تبلیغاتی  و به‌این نتیجه رسیدم که برخی از دوستان فعال، شاید فکر می‌کنند که مردم هنوز مانند کودکان دبستانی فکر می‌کنند که خارج جای بهتری است و شاید بیراه هم فکر نمی‌کنند.

دراینجا یا ما در دوران دبستان مانده‌ایم و یا برخی از دوستان تبلیغاتچی عزیز!

در پایان فکر می‌کنم که اگر هم من مخاطب کاملا مفهوم روز دنیا را بدانم، منظور از دنیا را نیز بدانم تازه به این مرحله خواهم رسید که خوب این تکنولوژی روز به چه درد من می‌خورد، چه مشکلی را از من رفع می‌کند، چگونه به من کمک می‌کند، چگونه حالم را بهتر می‌کند و …

مخاطب همیشه به دنبال منفعت است و تکنولوژی الزاما برای او منفعتی ندارد؛ اگر چنین بود که دوغ سنتی این همه طرفدار نداشت!

البته ناگفته نماند که این نوشته را نیز با تکنولوژی روز دنیا نوشته‌ام?


 

#حرف‌ اضافی: فضای حرف‌نوشته‌ها غیررسمی است و برخلاف سایت آموزشی‌ام ممکن است نوشته‌ها دچار ساختار منظمی نباشند و حتی دارای اشکالات نگارشی نیز باشند. از این بابت پوزش مرا بپذیرید؛ این‌ها تنها حرف‌هایی در دل است که نوشته می‌شوند.

۰
نوشتهٔ پیشین
لاکچری‌ترین حس زندگی من
نوشتهٔ بعدی
روزبه بمانی و چند کلام درباره بازی هویت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست